یا حق

این قنات به طول 33 کیلومتر با سابقه ی تاریخی 2500 ساله در قصبه شهر گناباد قرار دارد. قنات قصبه که در مسیر یک دره ی طولانی(در روستای دیسفان این شهرستان) مي باشد ، شامل دو رشته ی اصلی و هفت رشته ی فرعی است . عمق چاه اصلی قنات 320 متر است. تعداد میله های چاه در این قنات 450 حلقه می باشد.

سایر قنات های مشهور گناباد از این قرارند (رقم اول در جلوی نام، تعداد حلقه های چاه و رقم دوم عمق مادر چاه است.): قنات علی آباد( 300 حلقه - 200 متر) -  قنات خشویی (250 حلقه - 250 متر )-  قنات ده (240 حلقه – 170 متر) – قنات نوغاب ( 180 حلقه – 110 متر) – قنات آقا ( 130 حلقه – 120 متر) -  قنات دلویی ، خیبری و مند( 330 حلقه- 250 متر) – قنات بهاباد( 180 حلقه – 150 متر) – قنات رهن ( 250 متر) – قنات کمالی قوژد ( 200 حلقه – 110 متر) – قنات عمرانی ( 150 حلقه – 130 متر) – قنات کاخک ( 40 متر) – قنات گل بید بجستان( 75 متر) – قنات سردق ( 22 متر)

منبع:جغرافیای گناباد

 

__________________________________________________

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد نقل می شود:
قنات قصبه بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین قنات جهان مربوط به ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ سال پیش و تنها اثر پیشنهاد شدهٔ خراسان بزرگ به سازمان جهانی یونسکو برای ثبت است که در گناباد واقع شده است.

قنات قصبهٔ گناباد که از شاهکارهای آبی جهان است، از دو رشتهٔ اصلی و شش شاخهٔ فرعی تشکیل شده‌است و مادرچاه آن در دامنهٔ شمالی سیاه کوه و مظهر کنونی قنات در جنوب محلهٔ معروف به قصبهٔ شهر (کوی شرقی) قرار دارد. طول این قنات بیش از ۳۳ کیلومتر است و عمق مادرچاه اصلی در انتهای رشته ی «دولاب نو» با توجه به شیب زمین حدود ۳۰۰ متر (۵+-) و میزان آبدهی آن بیش از ۱۳۰ لیتر در ثانیه‌است.

ناصرخسرو عمق چاه قنات را ۷۰۰ گز و طول آن را ۴ فرسنگ ذکر کرده‌است. رشتهٔ اصلی قصبه که ۱۳۱ هزار و ۳۵ متر طول دارد، در امتداد درهٔ پرآب خانیک حفر شده‌است.

قطعه سفال‌های پراکنده در اطراف دهانهٔ چاه‌های این رشته حاکی از این است که رشتهٔ قصبه واقع در کانال اولیهٔ اصلی قنات بوده که در زمان هخامنشیان حفر شده و به دنبال آن رشته‌های دیگر قنات در مواقع خشکسالی حفر شده‌است. اما ریزش پی در پی قنات، پیشینیان را به یافتن راه چاره‌ای ترغیب کرد که طی آن در فاصله ۶۸۳ متری، قنات را به دو شاخه تقسیم کنند تا در صورت ریزش و بسته شدن یکی از کانال‌ها، آب از دیگری خارج شده و در داخل انباشته نشود.

قنات قصبه گناباد در سال ۱۳۷۹ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۲۹۶۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

قنات قصبهٔ شهر گناباد به لحاظ موقعیت و قدمت آن یکی از بهترین مکان‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شود و هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.


برچسب‌ها: قنات قصبه, قنات قصبه ی شهر, قنات گناباد, قدیمی ترین قنات جهان, قنات
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۸۳ساعت 8:30  توسط  محسن بختياري - شهر من گناباد   |